Moody’s: ABD ve Çin’in ekonomik büyümesi Avrupa iktisadı üzerine tesir edecek

Koronavirüs salgını sürecinde duran üretimin çarkları kısıtlamaların olağanlaşması ile birlikte tekrar dönmeye başladı.

ABD ve Çin üzere dünyanın güçlü ekonomileri yarım kalan projelerine  ve artan talebe yönelik üretime sürat verecek. Bu ivme de ekonomik büyümelerini olumlu destekleyecek.

Moody’s’in açıklamasında, 2021 yılında gerçek bazda ABD ekonomisin yüzde 6,5, Çin iktisadının ise yüzde 8,5 düzeyinde büyümesinin beklendiği kaydedildi.

ABD VE ÇİN BÜYÜDÜKÇE AVRUPA İKTİSADI ÜZERİNDE TESİRLİ OLACAK

Koronavirüs salgınının tesirlerinin azalmasıyla ABD ve Çin’den 2021 yılında güçlü ekonomik bir büyümenin beklendiği, bu büyümenin Avrupa iktisadı üzerinde değerli ve olumlu yansımalarının görülebileceği kaydedildi.

MOODY’S DE ABD VE ÇİN İKTİSADININ ÖTEKİ ÜLKELER ÜZERİNDEKİ TESİRİNE AĞIRLAŞTI

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD ve Çin’deki ekonomik büyümenin Avrupa’nın da büyümesi üzerinde kıymetli yayılma tesirleri göstermesinin beklendiğini bildirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, koronavirüs salgınının tesirlerinin azalmasıyla ABD ve Çin’den 2021 yılında güçlü ekonomik bir büyümenin beklendiği, bu büyümenin Avrupa iktisadı üzerinde kıymetli ve olumlu yansımalarının görülebileceği kaydedildi.

ABD’NİN TESİRİ ÇİN’DEN DAHA FAZLA OLACAK

Açıklamada, ABD iktisadında beklenen ekonomik toparlanmanın Avrupa iktisadı üzerindeki olumlu tesirlerinin, Çin’in potansiyel tesirinden daha büyük olacağı belirtildi.

Kredi derecelendirme kuruluşunun açıklamasında, ABD’nin Gayrisafi Yurt içi Hasıla’sındaki (GSYH) kalıcı yüzde 1 düzeyindeki bir artışın Avrupa iktisadı üzerinde yüzde 0,8 düzeyinde bir büyüme artışına neden olduğu kaydedildi.

Öte yandan açıklamada, Çin’in GSYH’sındaki kalıcı yüzde 1 düzeyindeki bir artışın ise Avrupa’nın GSYH’sında lakin yüzde 0,2 düzeyinde bir yükselişe neden olabildiği belirtildi.

“ABD AVRUPA İÇİN DAHA BÜYÜK BİR TİCARET ORTAĞI”

Bahse ait değerlendirmede bulunan Moody’s Kıdemli Lider Yardımcısı Jorge R.Valez, “ABD’deki ekonomik büyümenin Avrupa’nın GSYH’sında Çin’inkine kıyasla daha büyük bir tesiri var. Zira ABD’de Avrupa için daha büyük bir ticaret ortağı. Ama tıpkı vakitte, ABD ve Avrupa’daki en büyük ticaret ortakları ortasında finansal şartlarda ve iş döngüsü alanında daha yüksek bir senkronizasyon mevcut.” dedi.

Exit mobile version